top of page

PSYCHOLOG DLA MŁODZIEŻY

Dorastanie to często trudny czas nie tylko dla dzieci, ale też ich opiekunów. Współcześnie młodzi ludzie narażeni są na problemy, które jeszcze do niedawna w ogóle nie istniały. Hejt w sieci, wygórowane standardy promowane przez portale społecznościowe, uzależnienie od technologii – to tylko kilka z wyzwań stojących przed młodzieżą. Psycholog dla nastolatków zajmuje się diagnozą oraz prowadzeniem terapii, której celem jest wypracowanie pozytywnych wzorców zachowań. Aby tego dokonać, należy spróbować zrozumieć młodzieżowy świat i zmiany, jakie zaszły w nim w ciągu ostatnich lat.

Jakie problemy mogą być powodem wizyty u psychologa?

Psycholog młodzieżowy zajmuje się nie tylko nastolatkami z depresją czy innymi poważnym chorobami natury psychicznej. Do gabinetu specjalisty równie często zgłasza się młodzież, która ma problemy z nauką czy kontaktami z rówieśnikami. Dorastanie to czas wielkich zmian - zarówno w sferze biologicznej, jak i w zachowaniu. Rodzice czasem tłumaczą sobie postępowanie nastolatków „trudnym wiekiem”. Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek niepokojące zmiany mogą być początkiem zaburzeń wymagających konsultacji z psychologiem. Częste obniżenie nastroju czy nadmierna drażliwość - w ten sposób młodzież może sygnalizować potrzebę wsparcia.

Jak wygląda terapia poznawczo – behawioralna dla nastolatków?

Pierwsze spotkania z psychologiem młodzieżowym to szansa na poznanie problemów pacjenta oraz wybranie metod, które pomogą mu zwalczyć negatywne wzorce myślowe. Terapia w nurcie poznawczo – behawioralnym polega przede wszystkim na rozmowie. Psycholog dla młodzieży w czasie terapii wykorzystuje naukowo opracowane modele uczenia się, które umożliwiają wyciszanie szkodliwych mechanizmów. Przede wszystkim nastolatek musi zidentyfikować schemat myślowy, który leży u podstaw niepożądanego zachowania, m.in. agresji, wycofania czy braku akceptacji. Psycholog młodzieżowy prowadzący spotkania w nurcie poznawczo – behawioralnym stara się umożliwić pacjentowi skupienie na bieżących problemach i wspólnie wypracować mechanizmy myślowe, które będą odpowiedzią na życiowe wyzwania.

 

Eklektyczne podejście do terapii dla młodzieży

Psycholog, który ma wspierać nastolatków, bardzo często musi sięgać po narzędzia i techniki z różnych nurtów psychoterapii. Takie zintegrowane podejście do całego procesu nazywane jest eklektyzmem. Terapia zintegrowana prowadzona przez psychologa młodzieżowego powinna zatem dotyczyć nie tylko procesów myślowych, ale też obejmować czynniki biologiczne i społeczne. Dzięki temu podejściu specjalista zajmujący się młodzieżą jest w stanie dopasować metody pracy do konkretnego pacjenta.

 

Focus na rodzinę

Nastolatkowie bardzo często buntują się przeciwko całemu systemowi, w jakim muszą funkcjonować na co dzień. Podstawową jednostką tej struktury jest jednak rodzina. Psycholog dla młodzieży w swojej pracy z pacjentem często musi patrzeć nieco szerzej na jego problemy. Bywa, że konieczne jest skupienie się na funkcjonowaniu rodziny. Relacje między rodzicami czy rodzeństwem bezpośrednio wpływają na zachowanie młodego człowieka. Dlatego właśnie specjalista młodzieżowy powinien współpracować też z innymi członkami rodziny. Szczególnie ważne jest zaangażowanie rodziców. Ich otwartość oraz chęć współpracy mogą być bardzo pomocne.

 

bottom of page