PSYCHOTERAPEUTA DZIECIĘCY
Nawet przed najmłodszymi codzienność stawia dużo wyzwań. Często już na etapie przedszkola zaczynają się problemy z zachowaniem i przystosowaniem do zasad panujących w grupie. Psychoterapia dziecięca w nurcie poznawczo-behawioralnym polega na analizie indywidualnych zachowań oraz rozwijaniu niezależności. Celem spotkań psychoterapeuty z dzieckiem jest przede wszystkim umożliwienie mu funkcjonowania w grupie rówieśniczej i nie tylko.
Jacy pacjenci korzystają z psychoterapii?
Zazwyczaj to rodzice lub opiekunowie mają największą wiedzę odnośnie rozwoju swoich pociech. To oni w pierwszej kolejności dostrzegają niepokojące objawy. Zdarza się jednak, że psychoterapia dla dzieci rozpoczyna się z powodu podpowiedzi opiekunów w przedszkolu lub szkolnych pedagogów. Z wizyt u psychoterapeuty dziecięcego korzystają najmłodsi, którzy gorzej radzą sobie z akceptacją wydarzeń życiowych lub mają trudności z realizacją zadań rozwojowych. Wszelkie niepokojące sygnały mogą być powodem do konsultacji ze specjalistą.
Jak wygląda pierwszy etap terapii u dzieci?
Psychoterapeuta dziecięcy powinien wykazywać się empatią i zrozumieniem. Bez tych dwóch cech nie będzie w stanie przeprowadzić pełnej diagnozy małego pacjenta. Pierwsze spotkania w ramach psychoterapii są bowiem przeznaczone na obserwację i wyciąganie wniosków. Nurt poznawczo – behawioralny wymaga szczególnej dbałości o indywidualne podejście do pacjenta. To ono pozwala na postawienie diagnozy, która jest kluczem do dopasowania odpowiednich zajęć terapeutycznych. Równie ważne, jak prac z pacjentem, jest zaangażowanie rodziców i opiekunów. To oni spędzają z dzieckiem najwięcej czasu i są w stanie dostarczyć wielu kluczowych informacji dotyczących chociażby funkcjonowanie małego pacjenta w innym otoczeniu.
Na czym polega podejście poznawczo – behawioralne?
W czasie spotkań psychoterapeuta dla dzieci skupia się na nauce pożądanych zachowań i umiejętności. W przypadku wielu małych pacjentów konieczne jest także stopniowe wyciszanie reakcji autodestrukcyjnych czy agresywnych. Psychoterapia dziecięca często polega także na wykonywaniu zadań ćwiczących pamięć lub mowę.